Egészen egyszerű, otthon is elérhető és népszerű tanítási segédeszközt választottunk cikkünk témájának: a gumicukrot! Érdekes, mennyi mindent meg lehet tanítani és tanulni ezen keresztül!
„Nyújtsa fel a kezét, aki annak ellenére, hogy tudja, nem a legjobb, de ne vett volna még gumicukrot és ne habzsolta volna be. Én imádom a gumicukrokat, az egyik káros, „inkább jobb, ha be sem vallom” szenvedélyem – a másik 100 mellett. A béka, a gumimaci, a giliszta, a cseresznye… A kólásat azért csak nagy duzzogva eszem meg. De ma játsszunk velük egy kicsit. Némi rákereséssel, kutakodással remek játékokat, tevékenységeket találtam, s szerintem már óvodásokkal is elvégezhetőek (na jó, a sebészet nem).
Kezdjük az elején, hogyan is készül a gumicukor. Két videót is találtam, az egyik rövidebb kb. 5 perc, a másik a Haribo filmje, az kb. 22 perc.
Jegyezze meg, hogy miből készül a gumicukor! Készíthetünk hozzá kérdéssort is.
2. GUMIMACI OZMÓZIS LABORATÓRIUM – kísérlet
Elsőként ennek is adjuk meg a módját. Legyen otthon laboratórium. Kialakíthatunk egy részt a lakásban, asztalon egy felirattal: GUMIMACI OZMÓZIS LABORATÓRIUM. Vehetnek fel egy fehér inget (apa ingei közül), mint köpeny, adhatunk rájuk szájmaszkot, védőszemüveget (egy síszemüveg vagy az orvosi dobozból kivett szemüveg is megteszi). Készíthetünk egy laboratóriumi füzetet is, néhány lapból, ki lehet dekorálni stb.
A kísérlet nagyon egyszerű, nem veszélyes, kicsi gyerekkel is elvégezhető (felügyelettel). Fontos, hogy a kísérletben résztvevő poharakból ne igyanak és ne egyék meg a benne lévő gumicukrokat sem. Amit lehet, önállóan csináljanak meg. A vizet ki tudják porciózni, tudnak beleönteni kanállal cukrot, bele tudják tenni a gumicukrot, ki is tudják venni.
A cukor, a nyalóka feloldódik a vízben (ki is lehet próbálni), de a gumicukor kivétel. A gumicukor nem fog feloldódni. Ez azért van, mert amikor készítik a gumicukrot a zselatint és a vizet összeforralják, s miközben hűl, a víz elhagyja ezt az anyagot, ettől lesz rágós és gumis.
Mire lesz szükséged?
Elsőként mondjuk el nekik, mi lesz a feladat, beszélgessünk róla, írják le a laboratóriumi füzetükbe:
A folyamat során különféle folyadékokat készítünk, amibe gumicukrokat pottyantunk bele, lehet különböző színű is, de ha egyszínűek, akkor a színüket is meg tudjuk figyelni. A gumimacikat 8, 24, 48 óránként ellenőrizni fogjuk, hogy mi történik velük. Megmérjük a súlyát, megmérjük hány cm, milyen széles, a színét is tudjuk ellenőrizni, illetve az állagát. Készíthetünk a változásról egy diagramot is.
LÉPÉSEK:
Amikor készen vagy a táblázattal is, nézd meg az adatokat és írd le a tapasztalataidat az alábbi kérdések alapján:
Az eredeti bejegyzés az Aranycipellő oldalán olvasható!
Kovács Nikoletta
Kalandok és Álmok Szakmai Műhely
Otthonoktatás – Játékos fejlesztő offline tevékenységek
A témában eddig megjelent cikkeink: