A továbbképzés célja
A továbbképzés célja, hogy felkészítse a résztvevőket bibliai keretű élménypedagógiai foglalkozások vezetésére, a kognitív és szociális kompetenciafejlesztés nem formális szervezésű formáinak megismerésére, az informális helyzetek felismerésére, újfajta pedagógus-szerep megtapasztaltatása, a tapasztalati tanulás hatékonyságának és hatékony módszereinek megismertetése, játékok, helyzetgyakorlatok, valamint problémamegoldó tevékenységek megismertetése az élménypedagógia segítségével. Cél, hogy a résztvevők ismerjenek meg személyiségfejlesztő és közösségépítő játékokat, azokat képesek legyen a szociális kompetenciafejlesztésre alkalmazni és összekapcsolni a keresztény tanítással. Váljanak képessé a megismert játék- és élménypedagógiai foglalkozások tudatos megtervezésére, levezetésére és értékelésére az adott csoport életkori sajátosságainak figyelembevételével. Ismerjék meg a terület elméleti, szakmai alapjait, majd azok gyakorlatban való megjelenését megértsék, alkalmazásának lehetőségeit felfedezzék. További cél, hogy a résztvevők módszertani eszköztára bővülésének hatására harmonikusabb csoportdinamikájú, asszertív pedagógiai, iskolai légkör és hatékony, motivált tanítási folyamat alakulhasson ki az iskolákban.
A továbbképzés célcsoportja
Azon pedagógusok, vallástanárok, hitoktatók és minden érdeklődő, akik nevelési céljaik megvalósítására kívánnak új eszközöket, módszereket igénybe venni az oktatás, de még inkább a pedagógiai nevelés során.
A képzésen teljesítendő tartalmi követelmények
A hallgatók a képzés végére képessé válnak bibliai keretű élménypedagógiai foglalkozások tervezésére, szervezésére, lebonyolítására, ellenőrzésére, értékelésére. Tudják és értik a játék helyét és szerepét az egyén és a csoport szociális kompetenciáinak fejlesztésében, egyúttal bibliai kerethez, igei üzenet átadásához is kötve. Szerepük tudatos vállalásával képesek a tapasztalatszerzés, a feldolgozás, az értékelés és az alkalmazás folyamatát segíteni. Felismerik a veszély- és hibalehetőségeket, képesek lesznek ezeket megelőzni, az adódó szituációkat észszerűen kezelni. Képessé válnak egy komplex foglalkozás megtervezésére, ehhez megismernek legalább 2-2 bemelegítő játékot, kommunikációs helyzetgyakorlatot, kooperáció és bizalomépítő, valamint problémamegoldó tevékenységet. Képessé válnak a módszer tudatos beépítésére a pedagógiai munkájukba, valamint facilitátori szerepben megnyilvánulni. Megértik a játékos, élményszerű áhítatok, foglalkozások helyét és szerepét a hitbeli nevelésben, valamint a kapcsolatot a hittanóra, az élménypedagógia és a Biblia között.
A továbbképzésen elsajátítottak ellenőrzésének módja, az értékelés szempontjainak meghatározása
Az ellenőrzés módja: záródolgozat, egy bibliai bibliai élménypedagógiai foglalkozás tervének leadása legkésőbb 10 nappal a képzés zárását követően. Dolgozat terjedelme: min. 3, max. 5 oldal. A foglalkozásvázlat sablonját a képző intézmény bocsájtja a résztvevők rendelkezésére.
Az értékelés szempontjai: a képzésen tanultak kreatív alkalmazása, a célnak való megfeleltetése, a kidolgozottság a megvalósíthatóság szintjéig legyen kifejtve, vegye figyelembe a célcsoport meghatározó tényezőit: életkor, létszám, szociális fejlettség, nevelési célok, fizikai és pszichikai biztonság.
A program tartalmának rövid ismertetése, indokoltsága
A virtuális világot előnyben részesítő jelenkori társadalmunk új kihívás elé állítja az egyházi nevelést is. A kérdés az, hogy közösségeink milyen módon képesek a felnövekvő nemzedék felé közvetíteni azokat a viselkedési normákat, amelyeket a társadalom elvár majd az egyén felnőtté válását követően. Ehhez a munkához kíván segítséget adni a bibliai alapú élménypedagógiai képzés, mely eszközeinek használatával a résztvevők megtanulják, hogyan lehet akár igei üzenetet, akár egy-egy bibliai történetet vagy magát a keresztény szemléletet megfoghatóbbá, közvetlenebbé és elevenebbé tenni a gyerekek számára is. A gyermekek képesek lesznek arra, hogy az elméleti tudást gyakorlati cselekvéssé alakítsák. Képzésünkön játékos élménypedagógiai módszerekkel a tapasztalati tanulás hatékonyságát és módszereit mutatjuk be a résztvevőknek aktív cselekvésen és saját élményen keresztül, megmutatva magán a képzésen is, hogyan lehet élményszerűen tartani egy-egy áhítat-jellegű alkalmat, hogyan lehet egy játékos foglalkozáson keresztül nemcsak szociális kompetenciákat fejleszteni, hanem keresztényi szemléletmódot is formálni. A bibliai élménypedagógiai tevékenységek során a csoport tagjai különlegesnek számító helyzetekben, de biztonságos, kontrollált körülmények között tervezik el különböző feladatok megoldását. A végrehajtás után nagy gondot fordítanak az értékelésre, pozitív visszajelzések közvetítésére, a szituációban rejlő tanulságok levonására, és a más területeken is alkalmazható készségek és képességek felismertetésére. Megtanítjuk a résztvevőket arra, hogyan vezessék át a feldogozást segítő beszélgetést a saját tanulságok levonását, az alkalmazhatóság tudatosítását követően a bibliai üzenet átadására. A feldolgozás jellemzően csoportmunkában történik, melyben a részvevők aktív részvétele szükséges. A tevékenységek rendszere egy folyamatot alkot, amely lehetővé teszi, hogy mélyebbre jussunk pedagógiai céljaink elérésében, maximálisan kiaknázva a szituációban rejlő oktatási és fejlesztési lehetőségeket.
A továbbképzés 6 nagy tematikai egységből áll:
Elsősorban saját élményen alapuló, aktív, cselekvő részvételt követelő, tevékenykedtető módszereket használunk. A csoport tagjainak készen kell állniuk saját komfortzónájuk elhagyására, kihíváskeresésére és játékra, alapos és részletes feldolgozásra, visszajelzések megosztására és befogadására.
A képzés pontos címe
„Megtanítalak téged az útra, amelyen járj.” (Zsolt. 32,8) – bibliai keretű élménypedagógiai képzés gyerekek és fiatalok szociális kompetenciáinak fejlesztésére
Engedélyszáma: A/13327/2024
Óraszáma: 30
A képzést tartó trénerek:
Az első képzés alapításának éve: 2019
A 2025 januárjáig lezajlott képzések száma: 53
A 2025 januárjáig a képzést elvégzett személyek száma: 577
Aktuális képzéseinkről további információ itt található!